Vozíčkáři a cestování letadlem

3.1.2019

Vozíčkáři a cestování letadlem

Upoutání na invalidní vozík neznamená, že by nešlo poznávat cizí kraje. Ročně se na letišti Pardubice setkáváme s desítkami vozíčkářů. 

I ti přes omezenou pohyblivost mohou pohodlně využít leteckou dopravu. Pokud přemýšlíte nad cestováním letadlem s tělesným handicapem, připravili jsme pro vás přehled nejčastějších otázek a odpovědí.

Je letiště bezbariérové?

Ano, všechna letiště v Evropské unie musí podle nařízení splňovat bezbariérovost pohybu cestujících. V naprosté většině letišť mohou cestující s omezením pohybu využít pomocnou asistenci, která je provede od odbavení až k místu přistání, nebo pomůže v jednotlivých etapách cesty. Vždy se na tuto službu předem informujte.

Musím nahlásit už při nákupu letenky, že jsem vozíčkář?

Ano, cestování vozíčkáře s invalidním vozíkem oznamte přepravci co nejdříve. Přepravce může mít ve svých podmínkách uvedeno, že na palubu letadla přijme omezený počet vozíčkářů. Dále je také výhoda v tom, že čím dříve svoji cestu nahlásíte, tím lépe vám může vyjít přepravce vstříc a celé odbavení může být rychlejší. Co je tedy potřeba při rezervaci uvést?

  • Zda je vozík mechanický či elektrický
  • Jaké jsou rozměry vozíku
  • Hmotnost vozíku
  • Cestujete-li s doprovodnou osobou (tzv. People with Reduced Mobility)

Naprostá většina leteckých společných nezapočítává za cestování vozíčkáře příplatek. Doporučujeme však tuto informaci, která se týká především vnitrostátních letů, předem ověřit.

Chci koupit letenku

Jak je to s invalidním vozíkem na palubě letadla?

Zde opět záleží na letecké společnosti - většina z nich při odbavení označí invalidní vozík jako palubní zavazadlo, jiné společnosti označení nepožadují. Po odbavení zapsaných zavazadel, která putují v nákladovém prostoru, pokračujete na svém vozíku klasicky přes pasovou kontrolu až ke své bráně pro odlet. Stejně jako všichni cestující, tak i vozíčkáři musejí projít bezpečnostní kontrolou. V této fázi vám asistent buď poskytne provizorní vozík pro cestu letadlem (isle wheelchair) a ten váš umístí personál do letadla, nebo budete i do letadla pokračovat na svém vozíku (opět záleží na přepravci a typu letadla).

Do letadla budete nastupovat mezi prvními a naopak vystupovat mezi posledními. Speciální invalidní vozík, který vám na letišti zapůjčí, je úzký, aby na palubě letadla projel uličkou mezi sedadly a má bezpečností popruhy. Váš vozík bude po přistání připravený u východu letadla a na něm se přesunete k pasové kontrole. Během cesty se nemusíte obávat jakýchkoliv komplikací, personál letiště i letadla je proškolen a se vším vám pomůžeJsou letadla bezbariérová?

Většina větších přepravních letadel je pro vozíčkáře vybavena. Některé typy letadel mají užší uličky, proto je potřeba využít zmíněný letištní vozík. Na dálkových letech jsou k dispozici toalety pro vozíčkáře a na každém letišti v rámci EU jsou toalety či sprchy pro invalidy, které zajistí veškeré pohodlí.

Může vozíčkář cestovat sám, nebo potřebuje doprovod?

Vždy se informujte u konkrétního přepravce, každý má jiné podmínky. V praxi nejčastěji platí, že vozíčkář může cestovat sám, nicméně některé společnosti k doprovodu přihlížejí.
Máte další otázky? Neváhejte se obrátit na personál našeho letiště, nebo přímo na leteckou společnost, se kterou budete cestovat.

Letiště Pardubice > O letišti > Média > Aktuality > O letišti > Vozíčkáři a cestování letadlem
Loading...

O letišti

Stránkování

<1 2
 
 
Loading...

O letišti

Stránkování

<1 2