V Pardubicích přistál třetí letoun An-124 Ruslan se zdravotnickým materiálem z Číny

31.3.2020

V Pardubicích přistál třetí letoun An-124 Ruslan se zdravotnickým materiálem  z Číny

 

T I S K O V É   S D Ě L E N Í

ARMÁDY ČESKÉ REPUBLIKY

 

Datum: 31. března 2020

Téma: V Pardubicích přistál třetí letoun An-124 Ruslan se zdravotnickým materiálem
z Číny

V úterý 31. března 2020 v 18.35 hodin přiletěl z čínského Šen-čenu na pardubické letiště další velkokapacitní letoun An-124 Ruslan. V rámci využití letových hodin z aliančního programu strategické letecké přepravy SALIS (Strategic Airlift International Solution) dopravil letoun do České republiky další zdravotnický materiál.

Jedná se o třetí transportní let, který z Číny přepravil desítky tun zdravotnického materiálu včetně roušek a respirátorů. Právě vojenské letiště v Pardubicích má schopnosti takto velké stroje přijímat a odbavovat. Ročně jich přijme přibližně šest.

„Pro pardubické letiště je přijetí velkých transportních letounů celkem standardní proces, přesto nesmíme nic podcenit. Personál musí být stoprocentně připravený, ať už jde o řídící letového provozu, odbornosti letištního zabezpečení, radiotechnických služeb nebo třeba směnu hasičů. Velící důstojníci zase musí být schopni operativně reagovat a přijímat takové postupy, abychom zajistili každé odbavení bez zbytečného prodlení,“ hodnotí přípravy zastupující velitel major Ladislav Hrabala.

Více než stovka vojáků ze Správy letiště Pardubice a 14. pluku logistické podpory za pomoci tří desítek kusů techniky materiál vyloží a převeze do skladu Ministerstva vnitra v Opočínku. 

Pro urgentní přepravu zdravotnického materiálu z Číny využil resort obrany alianční program SALIS, jehož je ČR členem od roku 2006. Aktuálně se na něm podílí devět členských zemí NATO. Hlavním účelem programu je poskytnout účastnickým státům schopnost rychlé strategické letecké přepravy těžkých a nadrozměrných nákladů.

Program SALIS řídí alianční agentura NSPA (NATO Support and Procurement Agency). Ta za tím účelem uzavřela smlouvu s komerčním poskytovatelem velkokapacitní letecké přepravy, kterým je ukrajinská společnost Antonov Logistics SALIS (ALS). Domovskou základnou programu SALIS je německé letiště Lipsko-Halle, kde se nacházejí podpůrná a servisní zařízení potřebná pro provoz letounů An-124.

Antonov An-124 Ruslan, v kódu NATO Condor:     

-       je strategický transportní letoun;

-       jeden z největších sériově vyráběných nákladních letounů;

-       je využíván pro strategickou přepravu velkých nákladů;

-       Armáda ČR letoun využívá primárně pro transport materiálu na zahraniční operace a zpět.

 

 

 

Kontaktní osoba: major Tomáš Maruščák, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR, tel.: 973 216 043, 724 961 458, e-mail:

Letiště Pardubice > Novinky > V Pardubicích přistál třetí letoun An-124 Ruslan se zdravotnickým materiálem z Číny
Loading...

Novinky

Stránkování

12 3 4 5 6 >
 
 
Loading...

Novinky

Stránkování

12 3 4 5 6 >