Rozhovor s ředitelkou EBA a.s. o aktuální situaci

8.4.2020

Rozhovor s ředitelkou EBA a.s. o aktuální situaci

Jak hodnotíte dopad vládních omezení na budoucnost letiště?

NOUZOVÝ STAV A NAVAZUJÍCÍ OMEZUJÍCÍ OPATŘENÍ MAJÍ ZÁSADNÍ DOPAD DO MEZINÁRODNÍ OBCHODNÍ LETECKÉ DOPRAVY CESTUJÍCÍCH. EKONOMICKÝ DOPAD RESTRIKTIVNÍCH OPATŘENÍ NA NAŠE PODNIKÁNÍ BUDE ENORMNÍ.

Dokážete už vypočítat ztráty vzniklé zrušenými spoji?

PO LEDNU A ÚNORU, KDY JSME DOSÁHLI PODSTATNÉHO NÁRŮSTU PŘEPRAVY NEJENOM OPROTI PLÁNU ROKU 2020, ALE I V POROVNÁNÍ SE SKUTEČNOSTÍ STEJNÉHO OBDOBÍ ROKU 2019, VYKÁŽEME ZTRÁTU. TU ALE UMÍME SPOČÍTAT. ZNÁME NAŠE MĚSÍČNÍ FIXNÍ NÁKLADY, SOUČASNÉ VÝNOSY A VÝPADEK LETECKÝCH A NELETECKÝCH PŘÍJMŮ. NAJELI JSME NA ÚSPORNÝ PROVOZ, UKONČILI JSME VŠECHNY ZBYTNÉ MARKETINGOVÉ AKTIVITY A OPTIMALIZUJEME NÁKLADY VE VZTAHU K VÝNOSŮM. NA DRUHOU STRANU HLEDÁME DALŠÍ MOŽNOSTI ZVÝŠENÍ LETECKÝCH I NELETECKÝCH PŘÍJMŮ V SOULADU S PODMÍNKAMI, KTERÉ NYNÍ MÁME. TYTO VÝNOSY BY MOHLY PŘISPĚT K VYLEPŠENÍ NAŠEHO HOSPODÁŘSKÉHO VÝSLEDKU.

Které linky po skončení omezení v souvislosti s koronavirem už neobnovíte?

V SOUČASNÉ DOBĚ JE TĚŽKÉ PREDIKOVAT, KTERÉ LINKY NEBUDOU. MY JSME PŘIPRAVENI NA ZNOVUOBNOVENÍ CELÉHO PROVOZU. VŠE ZÁLEŽÍ NA DOPRAVCÍCH, JAK SITUACI ZVLÁDNOU A NA PODMÍNKÁCH, KTERÉ NÁM BUDOU STANOVENY.

Stoupla u Vás poptávka po přepravě zboží (cargo lety)?

ROZHODNĚ ANO. NAŠE LETIŠTĚ JE V SOUČASNÉ DOBĚ DRUHÝM NEJDŮLEŽITĚJŠÍM V PŘEPRAVĚ HUMANITÁRNÍCH LETŮ DO NAŠÍ ZEMĚ. STALO SE LETECKÝM MOSTEM MEZI ČÍNOU A ČESKOU REPUBLIKOU.  POMÁHÁME PŘI PŘEPRAVĚ ZDRAVOTNÍHO MATERIÁLU NEJEN ARMÁDĚ ČESKÉ REPUBLIKY, ALE I ODBAVUJEME CIVILNÍ LETY V RÁMCI EVROPY. DÍKY TOMU SE ZVÝŠIL ZÁJEM A POVĚDOMÍ O PARDUBICKÉM LETIŠTI. STALI JSME SE SOUČÁSTÍ CELOSVĚTOVÉ HUMANITÁRNÍ POMOCI. V TOMTO DUCHU JSEM I ZASLALA DOPIS NA MINISTRA DOPRAVY PANA HAVLÍČKA, VE KTERÉM JSEM INFORMOVALA O NAŠÍ PŘIPRAVENOSTI PŘIJÍMAT VELKÁ NÁKLADNÍ LETADLA U NÁS V PARDUBICÍCH A O VÝZNAMNÉ BLÍZKOSTI POLICEJNÍCH SKLADŮ V OPOČÍNKU.

Museli jste propouštět některé zaměstnance, případně upravovat směny?

VZHLEDEM K TOMU, ŽE OD ZAČÁTKU MÉHO PŮSOBENÍ VE SPOLEČNOSTI EBA PRACUJI NA OPTIMALIZACI NÁKLADŮ CESTOU EFEKTIVNÍHO VYUŽÍVÁNÍ PRACOVNÍKŮ PRO VÍCE ČINNOSTÍ A NEZAMĚSTNÁVÁM LIDI, KTERÉ BY FIRMA MOHLA POSTRÁDAT, NEBYLO ZATÍM NUTNÉ OKAMŽITĚ PROPOUŠTĚT. NAVÍC NEZAPOMÍNEJME, ŽE DENNĚ ZAJIŠŤUJEME LETECKÝ PROVOZ. ALE PŘISTOUPILI JSME SAMOZŘEJMĚ NA ÚPRAVU PRACOVNÍ DOBY.  

Jaký očekáváte zájem o charterové lety v hlavní letní sezoně ve srovnání s loňskem?

POKUD SE PTÁTE NA LETNÍ SEZONU ROKU 2020, NEUMÍM VÁM V TUTO CHVÍLI ODPOVĚDĚT. ALE SAMOZŘEJMĚ PO UVOLNĚNÍ RESTRIKCÍ, OTEVŘENÍ HRANIC A POVOLENÍ LETECKÝM DOPRAVCŮM PŘISTÁVAT NA REGIONÁLNÍCH LETIŠTÍCH V ČR, BUDEME OPĚT PŘIPRAVENI NA SPOLUPRÁCI A OBNOVENÍ VŠECH OBCHODNÍCH JEDNÁNÍ.

Jaký vliv má nebo bude mít současná situace na Vaše rozběhlá jednání o nových pravidelných i nepravidelných linkách?

PODOTÝKÁM, ŽE MY PRACUJEME V OMEZENÝCH PODMÍNKÁCH JIŽ OD LOŇSKÉHO ROKU, KDY DOŠLO K UZEMNĚNÍ LETADEL TYPU BOEING MAX. MĚLI JSME NAPLÁNOVANÉ MINIMÁLNĚ 3 NOVÉ DESTINACE, KTERÉ DÍKY TÉTO SKUTEČNOSTI NEBYLY OTEVŘENY. TAKŽE POČÍTÁM S TÍM, ŽE SE K NIM OPĚT VRÁTÍME. POKUD BUDEME MÍT S KÝM JEDNAT A BUDE DOSTATEČNÁ KAPACITA LETADEL.DŮLEŽITÁ PRO NÁS BUDE VČASNÁ INFORMOVANOST O OTEVŘENÍ HRANIC.

Ing. Hana Šmejkalová
Výkonná ředitelka
Místopředseda představenstva
Nositelka Řádu vavřínů 2018
EAST BOHEMIAN AIRPORT a.s.
Pražská 179
530 06 Pardubice

 

Letiště Pardubice > Novinky > Rozhovor s ředitelkou EBA a.s. o aktuální situaci