Dovolená Rhodos 2022
délka letu z Pardubic do cílové destinace 2 h 45 min
Vítejte na ostrově rhodos
Rhodos je čtvrtým největším ostrovem Řecké republiky
a největším ostrovem souostroví Dodekanésos, které se skládá z dvanácti ostrovů a nabízí 220 km dlouhé pobřeží plné překrásných pláží a kouzelné přírody. Těšit se můžete taktéž na proslulou řeckou pohostinnost, příjemné gastronomické zážitky, antické památky, nejrůznější sportovní aktivity, dobrodružné
i poznávací výlety, nakupování a mnohé další.
Hlavní město Rhodos je na jednu stranu živé přístavní město s rozlehlým hradem, na stranu druhou je oázou klidu
a odpočinku, územím s čarokrásnou neporušenou krajinou,
ve které naleznete členité hory, skalnaté zátoky, bohaté lesní porosty, nádherné písčité i oblázkové pláže, vzácné kulturní památky, malebné vesničky i místa člověkem zcela nedotčená.
Legendy o ostrovu a jeho vzniku praví, že Helios (bůh Slunce) přiměl nejvyššího boha z nejvyšších k tomu, aby mu za svou neúčast na dělení světa (důvod neúčasti: předávání sluneční záře světu) daroval ostrov. Když se pak náhle ostrov vynořil z moře, Helios jej zalil slunečným jasem a pojmenoval po své vyvolené, kterou byla Rhoda.
Ostrov je dodnes přezdíván jako „kraj Slunce“ a nutno dodat, že toto označení je naprosto trefné – subtropické podnebí poskytuje Rhodosu totiž až neuvěřitelných 330 slunečných dnů v roce.
Nejen sluneční paprsky, ale také pamětihodnosti opředené mýty a legendami jsou zcela typickými symboly ostrova.
Historie a prvky snad všech historických stylů zde najdete na každém kroku. Ostrov je příznačný svými antickými stavbami, četnými křižáckými hrady, byzantskými kláštery a chrámy. Jeho dominantou jsou čtyři kilometry dlouhé středověké hradby
s několika branami, Staré město, Palác velmistrů, malebné uličky, …
Zajímavost
Na ostrově se nachází velmi rozličné oblasti. Chvíli se například můžete potulovat pod bohatými korunami zelených lesů,
v další moment se můžete procházet klikatými cestičkami v údolí, stejně jako můžete prolézat křovinami a strmými kopci stoupat vzhůru k nekonečným výhledům.
5 důvodů proč rhodos?
příjemné podnebí
Neuvěřitelných 330 slunečných dnů v roce.
rozmanité pláže
Naleznete zde pláže písčité, oblázkové nebo kamenité.
místní kuchyně
Rhódské pokrmy jsou tradičně složeny z místních surovin.
„Modrá vlajka“
Pláže splňují vysoké standardy kvality vody.
Historie a mýty
Památky a místa opředená tajemnými mýty a legendami.
Jaro je na ostrově velmi příjemné – ostatně už v dubnu se můžete na Rhodosu setkat s teplotami nad 20 ℃. Zároveň ubývá srážek, které by Vás mohli zaskočit.
O pouhý měsíc později (tedy v květnu) již nabízí Rhodos teploty kolem 25 ℃ a deštníkům je navíc možné dát již definitivně vale. Teplota moře se v tomto období roku pohybuje okolo 20 ℃, takže pokud milujete koupání v opravdu teplém moři, doporučujeme Vám ještě chvíli na svůj termín dovolené počkat.
Pro příznivce skutečně letních a slunečných dnů je ideální měsíc červenec a srpen, kdy teploty přesahují 30 ℃ a občas se vyskytují i tropické čtyřicítky. Teplota moře pak obvykle dosahuje v průměru 25 ℃.
V podzimním období se venkovní teploty podobají těm jarním a moře si stále udržuje teplotu vhodnou ke koupání – pakliže je tedy pro Vás 20 ℃ přijatelných.
Tip: Pokud je právě řecký Rhodos Vaší vysněnou destinací, určitě zvažte návštěvu také mimo letní měsíce. Budete tak mít více prostoru a klidu k prozkoumávání zdejších památek, i neobyčejně bohaté přírody.
Naprosto unikátní jsou na Rhodosu pláže, které měří bezmála 250 kilometrů. Ať už jste příznivci pláží písčitých, oblázkových nebo dáváte přednost kamenitým – na Rhodosu najdete všechny. Místní pláže jsou čisté a nabízí svým návštěvníkům průzračné moře. Konkrétně tedy dvě moře, a to moře Středozemní (na východě) a Egejské (na západě), které je tak trochu divočejší.
Tip: Pokud patříte mezi nadšence windsurfingu či jiných vodních sportů – vydejte se spíše k plážím na západním pobřeží (oblíbené jsou např. Theologos, Prasonisi,…). V případě, že máte rádi klid a pláže vhodné ke koupání – vydejte se na východní stranu ostrova. Naleznete zde pláže Ladika, Tsambika, Faliraki nebo Kalithea. Jestliže Vás baví energie přírodních pláží, které jsou stranou od všeho turistického vzruchu a ruchu – na ostrově takových pláží a míst naleznete nespočet.
Když na pláži vlaje modrá vlajka
Pokud si na některé z pláží všimnete modré vlajky, vězte, že to má jednoduché vysvětlení.
Modrá vlajka je ocenění udělované plážím a přístavům, které splní vysoké standardy kvality vody, bezpečnostních norem, ekologické výchovy a ochrany životního prostředí. Stejně tak je toto ocenění udělováno výletním lodím, které splňují vysoké standardy s ohledem na životní prostředí. Program pro udělování Modré vlajky (Blue Flag) má již několikaletou tradici – spuštěn byl ve Francii a od roku 1987 začal fungovat v Evropě, od roku 2001 byl postupně rozšiřován také mimo hranice Evropy.
Řecko se opakovaně umisťuje na předních příčkách v rámci žebříčku. V roce 2020 se umístilo na druhém místě, a to právě na základě počtu pláží, kterým byl udělen status „Modré vlajky“. Celkem bylo oceněno 497 pláží, 14 přístavů a 6 turistických lodí. Řecko tak předběhlo destinace jako Francie, Itálie nebo oblíbené Turecko.
* Prvenství si v roce 2020 obhájilo, jako již tradičně, Španělsko.
Řekové i Rhóďáné si velmi zakládají na tradicích vycházejících z jejich kultury a historie. A to platí také v rámci těch nejužších vazeb – tedy vazeb rodinných. Více než 90 % obyvatelstva se v Řecku hlásí k pravoslavné církvi a rodina je zde vnímána jako základ. Tradice, svátky, zvyklosti, slavnosti, festivaly,… mají své pevné místo v každé rodině a především vesnicích.
Rhódské pokrmy jsou tradičně složeny z místních surovin, kterými jsou například olivový olej, česnek, rajčata, sýry, jehněčí, kozí
i kuřecí maso a především sezónní zelenina a nejrůznější bylinky, které podtrhnou chuť každého pokrmu. Vyhlášený je i místní rhodský med a znamenité červené víno.
Řecká kuchyně je bohatá na množství předkrmů a hlavních chodů a je vyhlášená svou pohostinností. Tradičním a proslulým předkrmem jsou tzatziki nebo pečená kapie, paštika z tresčích jater, dolmades (vinné listy plněné masem a rýží) či řecký salát. Mezi nejpopulárnější řecké speciality patří rozhodně gyros, musaka (zapečený lilek s mletým masem) či souvlaki (grilované jehly s jehněčím nebo skopovým masem). Příznivce sladkého pak určitě potěší baklava, což je moučník z listového těsta s ořechy a medem.
Pokud si občas rádi dopřejete k večeři skleničku – doporučujeme ochutnat výborná řecká vína, kvalitní koňak nebo anýzovou kořalku.
Tip: Snad úplně nejlepší cestou, jak se seznámit s řeckou kuchyní, jsou místní taverny, kde můžete nasát zdejší atmosféru formou oběda či večeře, která je v Řecku nejdůležitějším jídlem dne.
Suvenýry a řemeslná výroba
Sádrové sošky Rhódského kolosu, repliky antických soch i váz, unikátní výrobky z keramické dílny, pestře zdobené závěsné talíře, mlýnky na kávu či konvičky na čaj, tkané koberce, háčkované či vyšívané šátky, značkové oblečení nebo kožené výrobky prémiové kvality – z Rhodosu si domů můžete přivést mnoho krásných a jedinečných řemeslných produktů, stejně jako výrobky vynikající kvality za přijatelné ceny.
Lindos – malebná vesnička plná bílých domů ve tvaru kostek s akropolí (opevněné návrší starověkých řeckých měst
s posvátným okrskem a vladařským palácem), která je od roku 1989 zapsána na seznamu kulturního světového dědictví UNESCO.
Rytířská ulice – jediná plně zachovaná obytná ulice pocházející ze 16. století v Evropě.
Přístav Mandraki – antický přístav, kde v dobách starověku stával jeden ze sedmi divů světa, tzv. Rhodský kolos.
Faliraki – turistické středisko s dlouhou písčitou pláží, která je ideálním místem pro vodní sporty.
Kalithea – lázně vzdálené pouhých 9 kilometrů od hlavního města Rhodos. Návštěvníci zde hojně využívají léčivou sílu termálních pramenů, které jsou celosvětově známé svými terapeutickými účinky. V oblasti se nachází také stejnojmenná pláž Kalithea s křišťálově čistou vodou a palmami.
Záliv Apolakia – vyhlášený surfařský resort.
Staré město Rhodos – jedno z nejznámějších historických míst na světě, které je obklopeno mohutnými středověkými hradbami a je zařazeno na seznamu světového dědictví UNESCO.
Nové město Rhodos – moderní tvář hlavního města plná restaurací, barů, hotelů, obchodů a dalších moderních prvků.
Mořské akvárium Rhodos – akvárium, jehož součástí je i menší přírodovědné muzeum.
Hrad Monolithos – bývalá johanitská pevnost, která byla postavena v roce 1476 na skalním bloku u překrásného západního pobřeží.
Kamiros – archeologické naleziště.
Horolezectví – ačkoliv je Rhodos spíše rovinatou krajinou, nachází se zde poměrně silná základna příznivců horolezectví. Rhodos je každoročně vyhledávaným místem pro horolezce z celého světa. Na své si zde přijdou začátečníci i pokročilí lezci.
Ostrov Symi – ostrov, který na první pohled zaujme svou architekturou a barevností.
Kolymbia – letovisko s nádhernými plážemi ve dvou zátokách. Místo vhodné pro návštěvníky, kteří dávají přednost klidnější formě dovolené.
Afandou – vnitrozemská obec, která je obklopená olivovými háji a tradičním způsobem života.
Údolí motýlů (Petaloudes) – zelené údolí rozprostírající se ve vnitrozemí ostrova, do kterého každoročně přilétají hejna motýla přástevníka kostivalového.
Eptá Pigés (Sedm pramenů) – přírodní park pojmenovaný podle sedmi pramenů, které v této oblasti vyvěrají.
Ialysoss – živé letovisko, které se vyznačuje skvělými podmínkami pro windsurfing.
Rodini – historický přírodní park nacházející se přímo v hlavním městě, který je ideální pro poklidnou vycházku. Když budete mít štěstí, narazíte zde na volně žijící tvory s překrásnými pavími pery.