Dovolená Burgas 2022
délka letu z Pardubic do cílové destinace 2 h 0 min
Vítejte v letovisku Burgas
Díky příjemným klimatickým podmínkám, krásné přírodě, lázeňství, kvalitním ubytovacím službám, cenové dostupnosti
a přístupu k Černému moři je Burgas oblíbeným a jedním z nejvyhledávanějších letovisek Bulharské republiky.
Toto atraktivní místo nabízí svým návštěvníkům krásnou pobřežní promenádu lemovanou nejrůznějšími kavárnami, restauracemi a bary. Příznivci nakupování, zábavy i sportů si zde najdou také svůj kousek ráje.
* Přibližně 1600 kilometrů a pouhé dvě hodinu letu – ano, přesně tolik Vás dělí z Pardubic od oblíbené destinace Burgasu.

Burgas je čtvrtým největším městem Bulharska, čítá přibližně 200 000 stálých obyvatel a rozprostírá se na břehu Černého moře. Jedná se o nejdůležitější ekonomické, dopravní, administrativní a kulturní centrum jihovýchodní části země. Předností této oblíbené dovolenkové destinace je místní druhé největší mezinárodní letiště Bulharské republiky, největší přístav
a jediný přístav pro tankery v zemi. Přímo v městě sídlí černomořská rybářská flotila, bulharské vojenské námořnictvo
i pobřežní stráž. Navíc se zde nachází univerzita, významné archeologické muzeum, velké množství kulturních památek
a kostelů.
Jako turistické středisko je Burgas vyhledávaný především kvůli příjemnému klimatu, teplému moři, výhodné lokaci a tmavě zbarvenému písku s léčebnými účinky. Atraktivní hotelové komplexy pak poskytují svým návštěvníkům maximální komfort, díky kterému si můžete dovolenou užít a nechat se vést klidem
a možnostmi, které se Vám naskýtají.
Co se týče prostředí – na své si zde přijdou jak milovníci přírodních krás a pamětihodností, tak rodiny s dětmi, které zde naleznou veškerý komfort uzpůsobený dětskému světu.
Vzhledem ke své poloze je Burgas také skvělým výchozím bodem pro cesty do dalších přímořských letovisek (např. Slunečné pobřeží, Nessebar, Pomorie, Primorsko aj.).
Zajímavost
Burgaská jezera, která město obklopují, tvoří největší mokřinový komplex v Bulharsku a jsou domovem přibližně 60 % všech místních druhů ptáků.
5 důvodů proč Burgas?
Délka letu
Přibližně 1600 kilometrů a pouhé dvě hodiny letu z ČR.
zDRAVÍ A RELAXACE
Pláže s černým pískem a vysokým obsahem magnetitu.
Stravování
Zdravé, jednoduché a šetrně připravované pokrmy.
Pro rodiny s dětmi
Veškerý komfort a zázemí uzpůsobené dětskému světu.
Burgaská jezera
Nevšední obklopení města, které tvoří mokřinový komplex.
Pláže na území Bulharska jsou zpravidla pokryty jemným pískem, břehy jsou zde pozvolně se svažující a moře nabízí svým návštěvníkům teplou a průzračně čistou vodu. Pobřeží je poměrně málo členité a místní pláže jsou tak ideální pro rodiny s dětmi, milovníky ruchu i ty, kteří dávají přednost spíše klidu a dostatečnému prostoru kolem sebe. Svůj kousek ráje si v Burgasu najde zkrátka každý!
Pokud patříte vyloženě mezi plážové typy a milujete odpočinek na lehátku a slunění na pláži – následující tipy na plážové destinace Vám možná přijdou vhod…
Zlaté Písky – jedna z nejkrásnějších pláží v Evropě vůbec. Pláž poskytuje svým návštěvníkům jemný písek, pozvolný vstup do moře, širokou nabídku sportovních a zábavných aktivit, bary, restaurace i atrakce pro děti.
Slunečné pobřeží – největší hotelové letovisko Bulharska rozprostírající se pouhých 30 kilometrů severně od Burgasu, které nabízí přes 8 kilometrů dlouhou pláž o šířce 200 metrů s pozvolným vstupem do moře a zlatavým jemným pískem.
Karadere – pláž s unikátním přístupem, díky kterému je tato pláž jednou z mála nedotčených masovým přílivem turistů. Jediným přístupem je zde polní cesta, což mnohé odradí. Nicméně pro jinou skupinku rekreantů je právě tohle něco, co stojí za to prozkoumat.
Pomorie – poklidnější středisko poblíž Nessebaru, které svým návštěvníkům nabízí unikátní Černou pláž s kombinací písku
a léčivého bahna.
Irakli – divoká pláž ležící v chráněné oblasti. Prostředí jako stvořené pro ty z Vás, kteří nedáte dopustit na jedinečný ráz přírody, která je nedotčena člověkem.
Albena – pláž pro rodiny s dětmi, jež poskytuje zázemí v podobě kolotočů, bowlingové dráhy, aquaparku, dětského hřiště
a dalších aktivit.
Bolata – romantická pláž jako stvořená pro šnorchlování a potápění.
Silistar – polohou nejjižnější pláž Bulharské republiky, které se daří být stále tak trošku stranou od turistického ruchu a záplavy rekreantů.
Veleka – klidná pláž, kde slanou a sladkou vodu od sebe rozděluje pouze písečný val.
* Některé pláže v oblasti Burgasu jsou pokryty černým pískem s vysokým obsahem magnetitu a mají léčivé účinky a blahodárný vliv nejen na lidské tělo, ale také duši.
Modrá vlajka – prestižní ocenění
Modrá vlajka je prestižní ocenění udělované plážím a přístavům, které splní vysoké standardy kvality vody, bezpečnostních norem, ochrany životního prostředí a ekologické výchovy. Program pro udělování modré vlajky (Blue Flag) má již několikaletou tradici – spuštěn byl ve Francii roku 1985 a od roku 1987 začal fungovat dále v Evropě.
Zajímavostí je, že za vznikem této myšlenky stojí děti, které vytvořily iniciativu pod logem Modré vlajky, jejímž cílem bylo zvyšování enviromentálního povědomí. Modrá vlajka je tak dnes symbolem vysokého standardu služeb cestovního ruchu, které jsou v souladu se zásadami udržitelného rozvoje destinace.
V posledních letech prošla většina místních hotelů zásadní modernizací, což hotely posunulo o příčku výš a v současné době si většina z nich v ničem nezadá s hotely ve vyhlášeném turistickém letovisku ve Středomoří. Hotelové komplexy navíc nabízí širokou nabídku volnočasového využití a programů – stačí si jen vybrat to pravé prožití dovolené přímo na míru.
Lázeňství
Zdejší černé bahno a jeho účinky jsou vyhlášené, a proto není divu, že do Burgasu proudí množství lidí, kteří bahno využívají k léčbě nejrůznějších zdravotních neduhů či omlazujícím procedurám.
Zájezdy do oblíbeného Burgasu lákají krásným a čistým mořem, které v letních měsících dosahuje teploty až 28 ℃. Výjimečnou vlastností vody u bulharských břehů je její schopnost snadno se ohřát a pozvolna ochlazovat, což potěší nejednoho příznivce koupání a vodních radovánek.
V březnu a dubnu jsou průměrné teploty v Burgasu poměrně nízké, konkrétně se pohybují kolem 10 ℃. S příchodem května teplota vzduchu roste a na začátku měsíce června již teploty obvykle přesahují 20 ℃. Dovolená v Burgasu mimo hlavní sezónu je tak ideálním místem pro milovníky turistiky, sportů a památek.
Pokud toužíte po vyloženě plážové dovolené, nejvhodnějším obdobím pro sbalení kufrů a přepravu směr letiště pro Vás budou nejspíš letní měsíce. V červenci a srpnu v Burgasu dosahují maximální teploty i 30 ℃ a průměrná teplota vody se pohybuje okolo 25 ℃.
Mořské zahrady – jedno z nejromantičtějších míst, múza několika generací (nejen) umělců. Největší městský park v Burgasu, který elegantně odděluje ruch velkoměsta od okouzlující plážové promenády.
Katedrála sv. Cyrila a Metoděje – největší pravoslavný chrám v Burgasu s bohatě zdobeným interiérem, freskami a dřevěným oltářem.
Nadmorskij park – park s oázou plnou zeleně, květinových záhonů, fontán a laviček, které přímo vybízejí k posezení a odpočinku.
Ulice Alexandrovska – hlavní tepna Burgasu. Nejrušnější a nejnavštěvovanější ulice v Burgasu.
Arménský kostel sv. Kříže – malý kostelík z roku 1673, který připomíná historicky poměrně silný vliv arménské církve v Bulharsku.
Archeologické muzeum – místo, kde jsou k vidění unikátní starověké artefakty, které byly nalezeny v lokalitách pobřeží Černého moře (např. hrobka thráckého krále, keramické nádoby, mince, šperky aj.)
Ostrov sv. Anastázie – sopečný ostrov ležící v Burgaském zálivu. Místo, kde se nachází starobylý klášter, který ostrov činí jedinečným, protože se jedná o jediný bulharský ostrůvek s vlastním kostelem.
Pantheon – symbolická památka Burgasu nacházející se přímo v parku u pobřeží, která byla postavena roku 1981 jako pomník zemřelých bojovníků proti fašismu.
Přírodní rezervace Strandža – rozsáhlé nízké pohoří v jihovýchodním Bulharsku.
Pomorské jezero – jezero známé těžbou soli a minerálním léčivým bahnem (vzdálenost od Burgasu je přibližně 20 km).
Nessebar a Sozopol – historická města, ve kterých se na okamžik budete moci vrátit do časů dob dávno minulých.
Tip: Pokud byste rádi viděli a byli tak trochu součástí procesu tvorby uměleckých děl – festival písečných skulptur v Burgasu každoročně vítá sochaře z celého světa, kteří přímo na břehu moře vytváří neopakovatelná umělecká díla z písku.
Úředním jazykem je bulharština, kterou mluví 85 % obyvatel země. Dalšími používanými jazyky jsou turečtina, arménština
a makedonština. Anglicky nebo německy se lze na území Bulharské republiky domluvit pouze částečně, a to především v hotelech a velkých státních či soukromých institucích.
Tip: Pokud jste měli na škole ruštinu, postačí Vám oprášit si základy. Rusky se v Bulharsku domluvíte téměř všude.
Místní měnou je bulharský lev (mezinárodní ISO kód měny je BGN), drobnou jednotkou jsou stotinky (1 bulharský lev = 100 stotinek).
Ve větších hotelech a obchodech lze platit bez problémů kartou, nicméně je vždy lepší mít u sebe dostatečnou hotovostní rezervu, která Vám zajistí nekomplikovanou platbu například při drobnějších výdajích na výletech či menších obchůdcích.
Co se týče směnáren a bankomatů – v Bulharsku se směnáren nachází poměrně dost a v některých lze směnit i české koruny, nicméně s poněkud horším kurzem, než když si ještě před odletem v ČR směníte koruny za eura a ty následně směníte za leva. Pokud si budete chtít během dovolené hotovost vybrat, bankomaty naleznete ve všech větších městech a přímořských letoviscích.
* Bulharská leva vyměníte také v některých směnárnách v ČR, což může být nejvýhodnější možná varianta pro Vaši peněženku.
Bulhaři milují jídlo a jejich kuchyně je velice chutná a známá svou pestrostí. Pokud budete mít chuť vyzkoušet místní gastronomii za hranicemi hotelového komplexu, vydejte se jednoduše na místa, kam chodí místní obyvatelé. Zaručeně se tak dostanete do podniků, kde si budete moci plně vychutnat jedinečnou atmosféru a ochutnáte typická jídla bulharské kuchyně.
Pokud je něčím bulharská kuchyně charakteristická, tak jsou to rozhodně zdravé, jednoduché a šetrně připravované pokrmy, jejichž základem jsou rajčata, papriky, ovčí sýr, ryby, hovězí, kuřecí či vepřové maso. Typická je pro místní obyvatele také častá konzumace mléka a mléčných výrobků, především pak jogurtů a nejrůznějších druhů sýrů.
Oblíbenými jídly v Bulharsku jsou například šopský salát, tarator (studená polévka z kyselého mléka, okurek, ořechů, kopru
a česneku), bob čorba (hustá fazolová polévka), banice (rolka z listového těsta, která se plní nejrůznějšími náplněmi sypaná ovčím sýrem), balajda (lilky, které se plní rajčaty a mletým masem), gjuveč (bohatá zeleninová mísa), kebapčeta, mussaka, kebab, bjurek a mnohé další.