facebook 
CS
Letíte poprvé?
Zde je návod!

Každý z nás jednou letěl poprvé, sami jsme si to prožili. Chceme vám tak pomoci, aby jste nemuseli být nervózní a užili si váš let naplno!

Připravili jsme pro vás návod, kde naleznete, jak se chovat od příjezdu až po samotný odlet!

Zjistěte, co vás čeká při prvním letu a nic už vás nepřekvapí!

content t2
Letíte poprvé?
Zde je návod!

Každý z nás jednou letěl poprvé, sami jsme si to prožili. Chceme vám tak pomoci, aby jste nemuseli být nervózní a užili si váš let naplno!

Připravili jsme pro vás návod, kde naleznete, jak se chovat od příjezdu až po samotný odlet!

Zjistěte, co vás čeká při prvním letu a nic už vás nepřekvapí!

EAST BOHEMIAN AIRPORT a.s.
Pražská 179
Popkovice
530 06 Pardubice

Tel.: +420 460 002 872
Fax: +420 460 002 870
E-mail: eba@airport-pardubice.cz 

Máte otázky?
Ptejte se!

Pokud se vám nechce volat nebo sepisovat
e-mail, máme pro vás připravené snadné řešení.

Vaše otázky, názory a připomínky nám můžete snadno odeslat pomocí formuláře, na který se probliknete z tlačítka níže. 

Odpovíme vám, jak jen to bude možné.

Jídlo do letadla aneb co je dobré vědět

24.5.2018

Čeká vás letecká dovolená a řešíte, abyste vy a vaši nejbližší neměli po cestě hlad?

Jídlo do letadla aneb co je dobré vědět

Tato otázka napadá mnoho cestujících, ať už z důvodu dlouhého letu, dietologických omezení či výživy pro děti během cesty. Připravili jsme proto pro vás stručný přehled důležitých informací, které byste měli vědět ještě před tím, než se pustíte do přípravy svačiny. Jídlo do letadla má svá pravidla.

Kdy je jídlo v letadle samozřejmostí?

Jídlo v letadle nabízejí téměř všechny letecké společnosti. Zpravidla se jedná o plnohodnotnou snídani, oběd či večeři – podle denní doby. Výjimku od roku 2015 tvoří společnost Travelservice/Smartwings, která během cesty zajišťuje cestujícím občerstvení v podobě bagety a další bezplatné občerstvení podává až při letech delších než 4,5 hodiny.

Jídlo si také můžete předem objednat, a to většinou před odletem v rámci online odbavení či při nákupu letenky. Drobné občerstvení můžete dále zakoupit i během letu – je však potřeba počítat s cenovou přirážkou. Dnes již mnoho dopravců jídlo při letu nedává, ale prodává (to se týká nejen low cost letů, například Ryanair, ale i ČSA).

Letíte poprvé?

Jídlo a výživa pro nejmenší

U vybraných leteckých společností si můžete objednat dětské menu. Co však s malým miminkem a batoletem, které potřebuje sunar či přesnídávku? Pro malé děti si můžete na cestu připravit mateřské mléko, sunar, ovocné šťávy či přesnídávky, které budou v lahvičkách o objemu 100 ml. Jídlo prochází při odbavení kontrolou a můžete být personálem požádáni o jeho ochutnání.

U tekutin do letadla hlídejte objem

Ústní voda, léky, jogurt, pitná voda a další nápoje a tekutá jídla musí být zabalené v plastových lahvičkách do maximálního objemu 100 ml a celkem nesmí tekutiny v palubním zavazadle překročit 1 000 ml. Všechny nádobky nakonec vložte do plastového sáčku, který při odbavení prochází kontrolou.

Proč se to dělá?

Setkáváme se občas s názory, že je to pro cestující komplikace, všechny tekutiny rozdělit, označit a takto zabalit. Na trhu však existuje celá řada cestovních taštiček a nádob, které jsou speciálně určené pro cestovatele. Myslete také na to, že je toto opatření určené k zajištění bezpečnosti během letu, proto prosím respektujte požadavky na předměty a jídlo zabalené v příručním zavazadle.

Co se týká nápojů, nemusíte se obávat, že byste měli během cesty žízeň - letušky vám rády přinesou vodu, kávu či jiný nápoj, proto si nemusíte balit tekutiny na celou dobu cesty.

Zjistit více o odbavení

Řízek s chlebem do letadla?

Pokud se obáváte, že budete mít při cestách hlad, můžete si vzít drobou svačinku na palubu letadla. Záleží jen na vás, zda si koupíte obloženou bagetu, nebo si svačinu připravíte doma - vždy by měla být zabalené v průhledné fólii. Při výběru potravin se vyvarujte především těm aromatickým, které by ostatním cestujícím mohly být nepříjemné.

Na palubu letadla si můžete vzít také sladkosti v původním balení, sušené i čerstvé ovoce, zrnkovou kávu či sypaný čaj, domácí koláč, jídlo zakoupené v odletové hale, uvařené jídlo bez omáček a tekutin (např. dušená ryba a uvěřené brambory, řízek a další).

Vyřešte jídlo ještě před odletem

Také připomínáme, že Letiště Pardubice zajišťuje v rámci svých služeb také rychlé občerstvení, které můžete využít v novém terminálu. Podobnou službu naleznete na všech letištích, na která se z Pardubic pravidelně létá.

Nezapomeňte

Nejen každý stát, ale také každé letiště může mít na celou věc odlišný pohled. Proto doporučujeme v případě nejasností kontaktovat letiště a leteckou společnost se kterou plánujete svoji cestu a vše si ověřit.

Nejbližší odlet
Právě od nás nikdo neodlétá.
Nejbližší přílet
Právě k nám nikdo nepřilétá.