facebook 
CS
Letíte poprvé?
Zde je návod!

Každý z nás jednou letěl poprvé, sami jsme si to prožili. Chceme vám tak pomoci, aby jste nemuseli být nervózní a užili si váš let naplno!

Připravili jsme pro vás návod, kde naleznete, jak se chovat od příjezdu až po samotný odlet!

Zjistěte, co vás čeká při prvním letu a nic už vás nepřekvapí!

content t2
Letíte poprvé?
Zde je návod!

Každý z nás jednou letěl poprvé, sami jsme si to prožili. Chceme vám tak pomoci, aby jste nemuseli být nervózní a užili si váš let naplno!

Připravili jsme pro vás návod, kde naleznete, jak se chovat od příjezdu až po samotný odlet!

Zjistěte, co vás čeká při prvním letu a nic už vás nepřekvapí!

EAST BOHEMIAN AIRPORT a.s.
Pražská 179
Popkovice
530 06 Pardubice

Tel.: +420 460 002 872
Fax: +420 460 002 870
E-mail: eba@airport-pardubice.cz 

Máte otázky?
Ptejte se!

Pokud se vám nechce volat nebo sepisovat
e-mail, máme pro vás připravené snadné řešení.

Vaše otázky, názory a připomínky nám můžete snadno odeslat pomocí formuláře, na který se probliknete z tlačítka níže. 

Odpovíme vám, jak jen to bude možné.

Shrnutí roku 2016

27.1.2017

Letiště má za sebou úspěšný rok, vyhráno ale ještě nemá

Shrnutí roku 2016

Po smolném roce 2015 má pardubické mezinárodní letiště za sebou poměrně úspěšný rok. Společnost  East Bohemian Airport, která letiště provozuje, prošla velkou reorganizací, začala dlouho odkládaná výstavba odletové haly, letiště jako první v České republice získalo certifikát EASA potvrzující, že bezpečnost letového provozu je tu v souladu s evropskou legislativou, EBA byla společností Comenius zařazena mezi stovku nejlepších českých firem atd. Znamená to, že se letiště vyrovnalo se ztrátami pravidelných linek do Ruska?, zeptali jsme se ředitelky letiště Hany Šmejkalové.

Tak jednoduše se to vyjádřit nedá. Řekla bych spíše, že doháníme dluhy z minulých let, zcela vyhráno ale ještě není. Letiště v minulém období doplatilo mimo jiné na svou jednoznačnou obchodní orientaci na klientelu z Ruska. Přitom je ale spravedlivé říci, že se zázemím, které má, by jen těžko hledalo dopravce z jiných zemí. Je tu vše, co je třeba, ale standardu, na jaký jsou zvyklí cestující třeba ze západní Evropy, to nestačí. To by se mělo změnit s dokončením terminálu.

Proto jsme se letos, kromě zahájení stavby terminálu, soustředili na reorganizaci firmy a právě změnu obchodní politiky.  Výsledkem je například to, že roste general aviation, tedy počet letů malých letadel. Na konečná čísla je ještě brzy, ale v listopadu byl meziroční růst 18 procent. Přidali jsme služby pro uživatele malých letadel, uzavřeli smlouvu o spolupráci s firmou DSA, která zajišťuje pro zájemce aerotaxi či vyhlídkové lety z Pardubic, nabízíme i celou řadu doplňkových služeb, včetně pronájmů, reklamy a podobně. V neposlední řadě naši lidé odvedli kus práce na úseku zabezpečení. Dnes splňujeme evropské bezpečnostní normy a bezpečnost na letišti je na nejvyšším stupni.

Za nejpodstatnější ale považuji to, že se nám díky našim obchodním aktivitám podařilo zbrzdit finanční propad společnosti. Už dnes víme, že jsme tzv. plánovanou ztrátu letiště pro letošní rok snížili minimálně o tři miliony korun, přičemž další zhruba dva miliony jsme museli investovat do různých úprav, které se týkaly provozu civilního letiště.

Pravidelného dopravce se vám zatím pro Pardubice získat nepodařilo, bezpečnostní situace v některých letoviscích na počátku léta nebyla také právě optimální. Jaký byl rok z pohledu přepravených cestujících?
Již po svém nástupu koncem roku 2015 jsem avizovala, že přivést do Pardubic pravidelného dopravce nebude jednoduché a nebude to určitě záležitost jednoho roku. S tím byli srozuměni i akcionáři. Podobné je to s charterovými lety, ty se domlouvají minimálně rok dopředu. Přesto jsme letos odbavili zhruba stejný počet „dovolenkářů“ jako v roce předešlém. Dovolené s odletem z Pardubic byly vyprodány a zájem byl i o individuální letenky z Pardubic do Bulharska a na Rhodos. Uvidíme, zda budou cestovní kanceláře na tento zájem klientů reflektovat v dalších sezonách.                                        

Zmínili jsme výstavbu terminálu, která začala v červnu. Jak to s novou odbavovací halou vypadá, kdy začne sloužit?
Stavba jde podle harmonogramu. Jsou položeny základy příjezdové komunikace a hotová protihluková stěna a začala stavba samotné haly. Ta sama o sobě bude rychlá, méně viditelné budou práce na dokončení terminálu. Přebírat bychom jej od stavbařů měli  koncem roku 2017, takže předpokládáme, že plně fungovat bude od roku 2018. Bohužel nebude kompletní, akcionáři rozhodli, že dokončeno bude pouze první nadzemní podlaží a druhé, kde má být restaurace, VIP salonky, směnárna a další služby, které k mezinárodnímu letišti patří a které by nám generovaly další zisky, zatím zůstane zakonzervováno jako hrubá stavba. Nezdá se mi to ani šikovné, ani moudré, ale musíme respektovat jejich rozhodnutí. 

Máte za sebou první rok na pardubickém letišti. Přicházela jste plna nadšení a odhodlání. Vydrželo vám?
Nejsem člověk, který se vzdává, a věděla jsem, že mě tu nečeká rekreace, ale tvrdá práce. Je tu skvělý tým lidí, s nímž se nám daří sunout věci postupně kupředu, velmi dobře se nám spolupracuje s armádou, takže odhodlání i víru v pardubické letiště mám stále.

Ale …?
Víte, otevření terminálu nebude událostí, která ohromí svět, jen posune pardubické letiště na stejnou startovací dráhu, jakou mají ostatní regionální mezinárodní letiště. Ale letiště pořád bude pouhou infrastrukturou. Rok hovoříme s akcionáři, tedy představiteli města a kraje o tom, že by bylo škoda, aby zde bylo letiště, říkejme mu třeba Praha – východ, kam lidé jen přiletí a jedou dál. Ctižádostí obou by mělo být, aby o Pardubicích a celém regionu měli lidé v zahraničí povědomí, a věřte, že tomu tak není. Aby zde návštěvníci zůstávali, utráceli tady peníze, dávali práci zdejším lidem. Ale to nezařídí letiště. Můžeme být součástí nějakého klastru či sdružení firem, které budou z pohybu turistů profitovat, ale aktivita musí přijít odjinud. Za rok otevřeme terminál. Ten rok by měly využít samosprávy i podnikatelské subjekty k tomu, aby východní Čechy posunuly mezi turisticky zajímavé destinace.

Nejbližší odlet
LinkaDestinaceSpolečnostDatumČas pl.Čas sk.Stav
FR3637 London - Stansted RYANAIR 23.3.2019 21:25 ODBAVENÍ
všechny odlety
Nejbližší přílet
LinkaDestinaceSpolečnostDatumČas pl.Čas sk.Stav
FR3636 London - Stansted RYANAIR 23.3.2019 21:00 PŘEDPOKLAD
všechny přílety