Často kladené otázky

Ať už letíte prvně, nebo jste v letadle jako doma, je občas potřeba najít rychle odpověď na otázku spojenou s letem. Připravili jsme tu pro vás nejčastější dotazy, se kterými se setkáváme.

Pokud zde nenajdete odpověď na svoji otázku, neváhejte nás kontaktovat.

Když si koupím letenku, kdy ji musím zaplatit?

Rezervaci a nákup letenek komunikujete s cestovními kancelářemi či leteckými dopravci. Pokud proběhla rezervace přes internet, můžete provést platbu kartou. Obratem vám ve schránce přistane letenka i s instrukcemi k odbavení.

S jakou časovou rezervou mám na letiště dorazit?

Standardně začíná odbavení 2 hodiny a končí 40 minut před odletem (čím dříve dorazíte, tím lépe). V této době byste měli být již na letišti, aby odbavení proběhlo v čas a vy jste pohodlně stihli letadlo.

Letím poprvé. Jak to na letišti chodí?

Nemusíte mít obavy, jestli letíte poprvé. Letiště je velmi dobře přehledné a v případě otázek můžete oslovit letištní personál, který vám ochotně poradí. Aby vaše cesta probíhala co nejpříjemněji, připravili jsme pro vás malý návod, jak to chodí na letišti.

Co dělat, když mám větší zavazadlo?

Každá letecká společnost má své přesné rozměry a hmotnosti pro kabinová / příruční zavazadla a zavazadla větších rozměrů nejsou tolerována. Pokud plánujete cestovat s rozměrnějším zavazadlem, kontaktujte v předstihu cestovní kancelář či leteckou společnost a domluvte si podrobnosti o možnostech, odbavení a cenách.

Zavazadlo určené do zavazadlového prostoru (tzv. zapsané) má dopravcem danou hmotnost i rozměry (obvykle se jedná o 15 kg). Pokud stanovenou hmotnost přesáhnete, musíte nadlimitní hmotnost při odbavení doplatit. 

O podmínkách přepravy zavazadel se vždy předem informujte u své letecké společnosti.

Mohu si vzít do letadla léky potřebné pro cestu?

Ano, je možné vzít do letadla léky v obvyklém množství, ale je nutné je přepravovat ve speciálním obale STEB, který získáte při odbavení. Medikamenty přepravujete v originálním balení, při větším množství léků či nutnosti injekcí (např. inzulín) mějte potvrzení od lékaře.

Kolik litrů alkoholu můžu mít v zavazadle? A co tabákové výrobky?

Pokud nakoupíte alkohol a tabákové výrobky v Duty free zóně, můžete si vzít do letadla na palubu tolik výrobků, kolik se jich vejde do STEB sáčků, do kterých vám nákup zabalí rovnou v obchodě. Lze tak koupit 3 - 4 lahve, je však zakázané tento alkohol na palubě letadla konzumovat. Počítejte s tím, že tento nákup bude uložen v příručním zavazadle, proto počítejte s volným místem.

Pokud nakoupíte tyto výrobky mimo Duty free obchod, uložte je bezpečně do zapsaného zavazadla (bude převážené v zavazadlovém prostoru letadla). Množství se řídí podle cílové země a zboží podléhá spotřební dani.

Co mám dělat, pokud se mi ztratilo zavadlo?

V takovém případě nás co nejdříve kontaktujte, ať se do hledání vašeho zavazadla pustíme co nejrychleji. Čas pro nahlášení ztráty či poškození zavazadla je omezen, proto je nezbytné takovou situaci nahlásit ihned po příletu na letiště.

Připravte si zavazadlový lístek a útržek palubní vstupenky, následně s vámi sepíšeme protokol, který je nezbytný pro uplatnění reklamace u vašeho dopravce. Tento protokol je také nezbytný pro zažádaní kompenzací u pojišťovny. Hledání zavazadla probíhá automaticky, můžete jej sledovat zde.

Mohu letadlem přepravit kolo, surfboard nebo lyže?

Možné to je, ale je nutné tyto zavazadla předem nahlásit dopravci nebo cestovní kanceláři. Počítejte s tím, že tato zavazadla musí být samostatně zabalena a označena a že si za jejich přepravu musíte připlatit.

Jak mohu zrušit svůj let?

Pokud potřebujete zrušit svůj let, kontaktujte přímo svoji cestovní kancelář či leteckého dopravce, u kterého jste letenku kupovali.

Mám strach z létání, co mám dělat?

Na tuto otázku neexistuje jednotná odpověď – důležité je poznat, z čeho váš strach vzniká. Z vlastních zkušeností vám můžeme říci, že posádka letadla dělá vše pro to, abyste se v letadle cítili příjemně a bezpečně. Pohodlně se usadíte podobně jako v autě a dáte si dobré jídlo a pití. Cestu vám mohou zpříjemnit i osobní věci (oblíbená kniha, hudba, polštář...), žvýkačky nebo zklidňující léky. Další možností je návštěva profesionálních kůrzů Létání beze strachu.

Věříme, že se nám podařilo odpovědět na vaše otázky. Pokud máte další, neváhejte nás kontaktovat.

 
Loading...

Odbavení cestujících

    Loading...

    Odbavení cestujících